Wiele osób traktuje pojęcia – opinia techniczna budynku i ekspertyza budowlana – jako synonimy, podczas gdy istnieją między nimi duże różnice. Zanim umówisz się na spotkanie ze specjalistą, sprawdź, w jakich sytuacjach znajdują zastosowanie wspomniane dokumenty. Dowiedz się również, jak powinny wyglądać profesjonalne opracowania i kto może je sporządzić.

Opinia techniczna budynku – co to jest?

Opinia techniczna budynku określa stan rzeczywisty obiektu lub jego elementów. Specjalista sporządza ją na podstawie analizy dostępnych dokumentów i wnikliwych oględzin nieruchomości. Rzeczoznawca budowlany wskaże wszelkie nieprawidłowości i ustali ich przyczyny. Ekspert zaproponuje sposoby usunięcia wad i usterek, a także przygotuje wstępny kosztorys remontu.

Zastanawiasz się, jak wygląda opinia techniczna budynku? Dokument składa się z następujących elementów:

  • cel i zakres opracowania,
  • opis i charakterystyka przedmiotu opracowania,
  • analiza i ocena wybranych elementów konstrukcyjnych (ściany, dach, fundamenty, strop),
  • zalecenia,
  • wnioski końcowe.

Opinia techniczna budynku i ekspertyza budowlana – różnice

Oba dokumenty określają stan techniczny budynku, dzięki czemu pomagają lepiej zaplanować remont, przebudowę, czy nadbudowę.  Na tej podstawie specjalista może zdecydować, czy nieruchomość nadaje się do zamieszkania, czy trzeba ją rozebrać. Ekspertyza budowlana dostarcza inwestorowi szereg przydatnych informacji, z drugiej strony jej przygotowanie jest kosztowne i zajmuje sporo czasu. Specjalista dołącza do niej dokumentację fotograficzną i rysunkową elementów konstrukcyjnych. 

Rzeczoznawca budowlany oblicza dopuszczalne obciążenia fundamentów, belek, ścian, stropów i nadproży. Jeśli specjalista stwierdzi oznaki zagrzybienia, zawilgocenia, rysy i pęknięcia, oceni stopień szkód i zaleci sposób ich naprawy. Cena ekspertyzy zależy od wielkości i złożoności projektu, lokalizacji nieruchomości, charakteru badań i terminu przygotowania dokumentu. Niekiedy może ona wzrosnąć nawet do kilku tysięcy złotych. Z kolei opinia techniczna budynku kosztuje około 1000 zł.  

Jak ocenić stan techniczny budynku

Specjalista formułuje wnioski nie tylko na bazie intuicji i doświadczenia, lecz także przeprowadza niezbędne badania i pomiary. Dzięki temu można łatwo je zweryfikować. Należy jednak zaznaczyć, że w wielu sytuacjach wystarczy jednak opinia techniczna budynku

Pamiętaj, żeby zlecić ją przed zmianą sposobu użytkowania budynku lub przystąpieniem do generalnego remontu. Decyzję o tym, który dokument jest wskazany w danym momencie, podejmuje sam specjalista. Należy zaznaczyć, że bierze on pod uwagę cel opracowania, a następnie dokonuje wizji lokalnej. W ten sposób ekspert zdecyduje, jaki zakres informacji będzie nam potrzebny.

Ekspertyzę powinien wykonać rzeczoznawca budowlany. Możesz sprawdzić, czy jego dane znajdują się w bazie inżynierów budownictwie. Numer identyfikacyjny powinien również znaleźć się na pieczątce, którą dysponuje rzeczoznawca. Dzięki temu zyskujesz pewność, że ekspert posiada specjalistyczną wiedzę i duże doświadczenie.

Z kolei opinia techniczna budynku może być sporządzona przez osobę, pełniącą samodzielne funkcje techniczne w budownictwie. To oznacza, że może ją wykonać inżynier lub technik, posiadający odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Zwróć uwagę, czy wybrany fachowiec ma uprawnienia budowlane w konkretnej specjalności.  

Kiedy warto skontaktować się z rzeczoznawcą

Jeśli masz problem z otwarciem drzwi lub okien, skontaktuj się z rzeczoznawcą budowlany. Specjalista ustali, czy problem wynika z naturalnego zużycia materiałów, czy też doszło do naruszenia konstrukcji budynku.

Niezależnie od tego, czy chcesz kupić nieruchomość na rynku pierwotnym, czy wtórnym, skorzystaj z pomocy rzeczoznawcy budowlany. Chociaż wykonanie opinii technicznej wiąże się z dodatkowymi kosztami, i tak są dużo niższe niż naprawa wad ukrytych. Specjalista wykryje wszelkie uszkodzenia konstrukcji, takie jak:

  •  pęknięcia na ścianach i stropach, 
  • grzyb i pleśń na elewacji,
  • pęknięcia tynku,
  • odspajanie materiału izolacyjnego od ściany.

Ekspert oceni, czy architekt prawidłowo przygotował projekt, a wykonawca postąpił zgodnie z założeniami. Jeśli specjalista stwierdzi jakieś nieprawidłowości, podpowie Ci, jak dochodzić swoich praw za poniesione szkody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy + dwanaście =